Najlepsze horrory książkowe 2019. Literatura grozy - podsumowanie roku.

Styczeń wystartował już na dobre, a na blogu wciąż brakowało podsumowania ubiegłego roku. Lepiej późno niż później, więc oto jestem z garścią ciekawych tytułów, które chciałbym wyróżnić.

Jak wyglądał wybór? Nie pokuszę się o wybór najlepszej książki w ogóle, bo zwyczajnie nie nadążam za rynkiem i nie miałoby to żadnego sensu. Skupiłem się więc na moim koniku, czyli szeroko pojętemu książkowemu horrorowi. Kilkukrotnie w minionym roku podkreślałem, że groza sama w sobie jest niezwykle zróżnicowana i nie sposób wybrać tej jednej najlepszej książki.

Oto więc 9 książek z 2019 roku, które miłośnik horroru znać moim zdaniem po prostu powinien. Nawet jeśli miałem do nich jakieś wątpliwości w momencie recenzji, to wyróżniam je dziś za ambicje autorów i wprowadzanie ciekawych pomysłów. Biorę pod uwagę wydania z 2019 roku, a więc zarówno całkowite premiery, jak i starsze książki zagraniczne, które wprowadzono ostatnio na polski rynek.

Kolejność jest przypadkowa. Książki przedstawię pokrótce, natomiast w nagłówkach znajdziecie linki do pełnych recenzji.

Coś | John W. Campbell | Wydawnictwo Vesper

Blog książkowy i literacki. Recenzje książek. "Coś" z Wydawnictwa Vesper.

Kompletną wersja kultowego tekstu Johna W. Campbella odnaleziona przypadkiem po wielu latach. Coś z opowiadania przekształca się w stosunkowo krótką powieść, a my możemy cieszyć się pełną wersją historii, która na dobre wpisała się w popkulturę i inspiruje do dziś.

Coś to wyjątkowe, pomysłowe połączenie horroru i science fiction. Historia urzekła mnie przede wszystkim świeżością – ten tekst równie dobrze mógłby w tej formie powstać dziś i przyjąłby się doskonale. Świetnie wykorzystane miejsce akcji w postaci bazy na Antarktydzie oraz poczucie zagrożenia rosnące wprost proporcjonalnie do malejącego zaufania między bohaterami to największe zalety książki.

Potępiona | Bartłomiej Fitas | Wydawnictwo Dom Horroru

Bartłomiej Fitas i jego "Potepiona". Wydawnictwo Dom Horroru.

Powieściowy debiut, zresztą nie ostatni w tym zestawieniu. Potępiona to sensownie ułożona, trzymająca za mordę powieść grozy z wątkiem kryminalnym. Znajdziecie tu zarówno unoszącą się aurę tajemnicy sprzed lat, jak i zjawiska nadprzyrodzone czy krwawe morderstwa. Dla każdego coś miłego.

Mimo niedoskonałości, jest to debiut co najmniej udany i prezentujący spory potencjał autora. Czyta się jednym tchem, a stylowo przypomina twórczość Kinga czy Mastertona. Dobra robota.

Czas pomsty | Maciej Liziniewicz | Wydawnictwo Dolnośląskie

Książka o szlachcie z elementami fantastycznymi.

Chyba moje największe zaskoczenie z 2019 roku. Czas pomsty Macieja Liziniewicza jest bowiem przede wszystkim… powieścią historyczną.

Początkowo historia Żegoty Nadolskiego zapowiada się na dosyć klasyczną powieść zemsty osadzoną w ciekawych realiach Rzeczypospolitej szlacheckiej. Im dalej w las, tym weselej, gdyż znajdujemy elegancko wplecione elementy fantasy, a przyjdzie się również zmierzyć z istotami wybitnie krwiożerczymi.

Polecam raz jeszcze, bo to kawał wciągającej, świetnie przemyślanej historii w niezwykłych realiach.

Ćma | Jakub Bielawski | Wydawnictwo Vesper

Jakub Bielawski i jego "Ćma" - recenzja książki.

Książka, o której napisano już wszystko. Przy tym książka, która swoją niecodzienną formą jednych zachwyciła, a innych zupełnie odrzuciła.

Ćma to powieść o wielu rzeczach. Porusza wątki niezrozumienia i odosobnienia, rozwijającej się miłości, ale również niewyjaśnionej obecności pradawnej siły, która czai się gdzieś w lasach Gór Sowich. Książka z pomysłem na siebie, wymykająca się powszechnym schematom, a tym samym niełatwa. Jednocześnie napisana kwiecistym językiem i rozbudzająca wyobraźnię długimi opisami.

Nie daje o sobie zapomnieć. Ćmę trudno jest pokochać, ale spróbować na pewno warto.

Ukryty pokój | Robert Aickman | Wydawnictwo IX

Literatura grozy i weird fiction z Wydawnictwa IX.

Jedyny w zestawieniu zbiór opowiadań, ale za to jaki! Robert Aickman w swojej twórczości inspiruje się weird fiction oraz ghost stories, co daje nam w efekcie ciekawy zestaw makabrycznych historii w dosyć klasycznej formie, ale i zawierających szereg fajnych pomysłów pozwalających im iść z duchem czasu.

Gęstniejąca atmosfera, suspens i brak prostych rozwiązań nie pozwalają o tych historiach zapomnieć. Ukryty pokój to literatura grozy z najwyższej półki.

Leśne ostępy | Tomasz Czarny i Marcin Piotrowski | Wydawnictwo Dom Horroru

"Leśne ostępy". Polski horror. Tomasz Czarny i Marcin Piotrowski. Wydawnictwo Dom Horroru.

Leśne ostępy to propozycja dla fanów bardziej bezpośredniego horroru. Mamy tu bowiem książkowy slasher utrzymany w duchu filmowych klasyków, niepozbawiony jednak sporego dystansu ze strony autorów do własnej twórczości.

To powieść do której miałem najwięcej zastrzeżeń z wymienionych tutaj. Jednocześnie wszystkie zgrzyty udało się tutaj zamaskować fajnymi, niespotykanymi rozwiązaniami, np. burzeniem czwartej ściany, przaśnym, odważnym humorem czy… krytyką kulturalną. Któż by się spodziewał?

Psychoza | Robert Bloch | Wydawnictwo Vesper

Czytanie. Książka "Psychoza". Wydawnictwo Vesper. Literatura grozy.

Jeszcze jeden klasyk w zestawieniu, tym razem w godnym swojego statusu wydaniu od Vesper. Psychoza to historia przemielona przez popkulturą wielokrotnie, głównie dzięki genialnej ekranizacji Hitchcocka. Dlaczego więc uważam, że warto znać powieściowy oryginał?

Pomijając drobne różnice fabularne, powieść Blocha pozwala lepiej wybrzmieć postaci Batesa. Film Hitchcocka wyjaśnia finał fabuły przede wszystkim z pomocą mało wyszukanej ekspozycji, natomiast w książce mamy praktycznie możliwość zajrzenia ikonicznej postaci do głowy. Jeśli natomiast ta historia jest Wam nieznana… to na co czekacie? Obowiązkowy zakup.

Zacisze | Tomasz Krzywik | Phantom Books Horror

Tomasz Krzywik - młody autor literatury grozy.

Powieściowy debiut. Powrót do rodzinnej miejscowości, próba odbudowania relacji, ale i szansa na rozliczenie się z trudną przeszłością.

Zapewne znana jest Wam seria Silent Hill. Wyobraźcie więc sobie ten ponury, przygnębiający klimat gier przeniesiony na karty książki. Zacisze urzeka nie tylko nim, ale i wciągającą intrygą czy zgrabnie rozbudowanym podłożem psychologicznym głównego bohatera. Mocna pozycja.

Nawiedzony dom | John Boyne | Stara szkoła

Klasyczny horror o duchach. Recenzja powieści "Nawiedzony dom".

Nawiedzony dom przedstawiałem Wam kilka dni temu na blogu, więc jestem jeszcze na świeżo. Intrygująca próba nawiązania do mistrzów gatunku pokroju Dickensa czy Poego.

W efekcie otrzymujemy wciągające ghost story ze wstrząsającą rodzinną tajemnicą w tle. Świetnie przemyślana powieść dla miłośników klasycznej grozy, która równie dobrze sprawdzi się jako starter dla osób wkraczających w literaturę grozy.

Książkowy horror w roku 2019

Napisałem kilka zdań na temat stanu horroru w ubiegłym roku na moim instagramie, więc nie chciałbym się za bardzo powtarzać. Wydawnictwa się nie obijały, a miło również widzieć, że pojawiają się kolejne skupiające się na literaturze grozy.

Dużo ciężkiego klimatu i krwawej jatki, jeszcze więcej mocnych debiutów od młodych autorów – tego życzę sobie i Wam w roku 2020. A autorom spokojnej pracy, dużo inspiracji i świeżych pomysłów. Podzielcie się w komentarzach tytułami, które Wam najbardziej utkwiły w pamięci.

4 thoughts on “9 książek z 2019 roku, które fan grozy znać powinien”

    1. „Gałęziste” mnie nie przekonało niestety. „Inkub” podobno sporo lepszy, ale jakoś się minęliśmy 😐

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *