Dom Horroru. Dziwne i obrzydliwe książki - hardcore horror. Blog literacki.

Dziś eksploruję kolejną literacką niszę. Książki dziwne, kontrowersyjne, ale przede wszystkim odrzucające. Przynajmniej w teorii. Najpierw postaram się krótko zdefiniować horror ekstremalny – nurt obecny zarówno w literaturze, jak i filmie – a potem zbadam go na konkretnych przykładach.

Mam nadzieję, że uda mi się polecić Wam coś ciekawego do czytania. Nie będę Was jednak oszukiwał – to nie są książki dla wszystkich. Zapnijcie pasy i zapraszam do lektury.

Horror ekstremalny – co to jest?

To będzie krótki akapit. Nie będzie też zaskoczeń – horror ekstremalny cechuje się prawdopodobnie tym, co sobie właśnie wyobraziliście. Większość książek, jak i filmów w tym gatunku, stoi raczej na uboczu głównego nurtu. Jest to poniekąd element łączący tę szufladkę z weird fiction, ale na tym podobieństwa się kończą.

Horror ekstremalny jest wybitnie dosłowny, mało subtelny, nastawiony na szokowanie odbiorcy. Nie pozostawia też miejsca na domysły – ma być krwawo, obrzydliwie albo z dużą ilością najdziwniejszego, najbardziej perwersyjnego seksu. A najlepiej wszystko naraz.

Tych książek nie raczej znajdziecie w bibliotekach, a filmów nie zobaczycie w kinach.

Inna nazwa dla horroru ekstremalnego to hardcore horror. Poniżej trzy ciekawe propozycje w gatunku od Wydawnictwa Dom Horroru.

Obślizgłe paluchy | Patryk Bogusz

Tytułowe Obślizgłe paluchy to nazwa warszawskiej restauracji. Oprócz ciekawej nazwy wyróżnia ją menu składające się z dań na bazie… ludzkiego mięsa. Rodzinny biznes poznamy od kuchni z perspektywy samego kucharza – prywatnie kulturysty i prostaka. Któregoś dnia poznaje grubaskę Andżelę, którą zabiera do jadłodajni, odbywa z nią stosunek, a następnie morduje. Ku zaskoczeniu bohatera, okazuje się, że to za mało, by pozbyć się Andżeli.

Obślizgłe paluchy. Patryk Bogusz. Książka horror ekstremalny. Wydawnictwo Dom Horroru. Dziwne książki.

Okładka zapowiadała Obślizgłe paluchy jako powieść (albo i nowelkę – zaledwie 90 stron) z dystansem, mrugnięciem okiem do czytelnika. Tak też jest w rzeczywistości.

Można to porównać do Rodziny Addamsów. W wersji ekstremalnej – bardziej wulgarnej, bardziej chorej i brutalnej, ale nie pozbawionej czarnego humoru.

Patryk Bogusz wykazuje się pod tym względem literackim talentem i tworzy z tego połączenia danie zadziwiająco lekkostrawne. Autor miał na tę historię pomysł, wplótł też w tę makabrę całkiem sensowny wątek, który zatrzymuje przy lekturze. Jeśli bawi Cię prosty humor, nie boisz się mocnych opisów i cenisz odważnych autorów – jest to pozycja dla Ciebie.

Cierp ciało | Monica J. O’Rourke

I wychodzimy w świat. Zoey w niepojętych dla siebie okolicznościach zostaje uprowadzona. Trafia do zamkniętego ośrodka, gdzie dołącza do innych kobiet. Wbrew swojej woli bierze udział w radykalnym programie utraty wagi pod okiem socjopatycznego Jamesa.

Cierp ciało. Książka horror. Dom horroru. Monica J. O'Rourke.

A co to oznacza w praktyce? Cierp ciało to najgorszy koszmar feministki przelany na papier.

Kobiety stają się tu zabawkami w rękach mężczyzn. Książka Moniki J. O’Rourke obfituje zarówno w niezliczone, wymyślne sceny gwałtów, jak i najdziwniejsze tortury. Praktycznie co 2-3 strony czeka tu na Ciebie szczegółowo opisany akt sadyzmu.

Choć jest to tytuł zdecydowanie wpasowujący się w nurt horroru ekstremalnego, nie jestem w stanie z czystym sumieniem go polecić. Owszem, dostarcza czego trzeba, natomiast nie idzie to w parze z wartościami czysto literackimi. Tutaj po prostu brakuje historii, a akcja – mimo niewielkiej objętości książki – długi czas stoi w miejscu i skupia się niemal wyłącznie na nękaniu bohaterek. Można się tym zmęczyć, a dało się tego uniknąć, co pokazuje choćby kolejny tytuł.

Populacja Zero | Wrath Michael White

Todd pracuje w ośrodku pomocy społecznej. Trauma z dzieciństwa i trudna sytuacja na świecie pchają go w kierunku grupy radykalnych ekologów chcących zatrzymać gwałtownie zwiększającą się populację planety. Todd opracowuje własny plan działania w tym kierunku. Kiedy nakłanianie do aborcji szukających wsparcia kobiet okazuje się umiarkowanie skuteczne, bohater bierze sprawy we własne ręce.

Kontrowersyjne książki. Dziwne książki. Dom Horroru. Horror ekstremalny.

Populacja Zero była dla mnie książką wciągającą, ale i poruszającą. Przede wszystkim dlatego, że Wrath James White nie tylko nie żałuje czytelnikowi wstrząsających opisów, ale też stara się całość uwiarygodnić.

Jasne, dokonywanie aborcji na ogłuszonej ćpunce bazując na instrukcjach z Internetu to co najmniej szaleństwo, scenariusz wzięty niemal z kosmosu. A to dopiero początek. Jakkolwiek to nie brzmi, White napędza jednak Todda konkretnymi motywacjami, znajduje również czas na zbudowanie bohaterów drugoplanowych, a w całość wplata też rzeczywisty problem możliwego przeludnienia.

Książka jest bardzo mocna, opisy szczegółowe, a kierunek autora odważny. Pewnie dlatego jest to pozycja, która boli w trakcie lektury, ale i nie pozwala się od siebie oderwać.

Dla kogo jest horror ekstremalny?

Nawet na bazie tych 3 książek można zauważyć, że nawet hardcore horror da się ugryźć na kilka sposobów. Można wplatać tu czarny humor, można też poruszać rzeczywiste problemy i wykorzystywać do rozjuszenia czytelnika. Ostatecznie można też postawić na czystą, niezobowiązującą… rozrywkę.

Warto się tu rozejrzeć. Obecnie na rodzimym rynku chyba najbardziej zagłębia się w temat Wydawnictwo Dom Horroru. Tam też znajdziecie powyższe pozycje. Przypominam przy okazji wpisy o weird fiction oraz bizarro. Miłej zabawy!

4 thoughts on “Czym jest horror EKSTREMALNY? 3 książkowe shockery”

    1. Oczywiście książka książce nierówna 😉 Wydaje mi się, że właśnie „Obślizgłe paluchy” to całkiem fajna pozycja na początek. Hardkorowo, ale z dystansem.

  1. Idealnie wprowadziłeś czytelników czym jest ten gatunek horrorów który ubóstwiam. Mógłbys rozbudować recenzję o jakieś nowe pozycje które można kupić w formie na czytniki ( mobi idealnie by było ) bo mimo wszystko takie książki nie tak łatwo znaleźć

    PS. Liturgia plugastwa to moim zdaniem biblia tego gatunku
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *