Co czytać jesienią? Jesień z książką - dobre horrory i literatura grozy.

Jesień. Chyba moja ulubiona pora roku, gdyż słońce nie męczy, a uciążliwa młodzież siedzi w szkołach. Byłaby na równi z zimą, gdyby nie to, że jesienią nie muszę odśnieżać i skrobać samochodu, więc rachunek jest prosty. I choć zachęcam do czytania przez okrągły rok, to osobiście właśnie ten chłodniejszy sezon najbardziej kojarzy mi się z książką. Konkretnie, z literaturą grozy. Lampka, stukanie deszczu w okno, świst wiatru za oknem i ambient w słuchawkach, a w łapach dobry książkowy horror… Ach.

Co więc powiecie na jesień z dreszczykiem? Wyłuskałem do tego zestawienia 7 książkowych tytułów. Łączy je kilka kwestii:

  • zaliczam je do szeroko pojętego gatunku grozy
  • zostały wydane (lub za chwilę się pojawią) w roku 2019
  • podobały mi się i polecam je

Jesień z dreszczykiem – różne oblicza książkowego horroru

Poza tym, co powyżej… książki te różnią się często niemal wszystkim. I na tym polega ich siła, bo horror ma przecież wiele twarzy – bywa krwawy i brutalny, fizyczny i prosty, ale również stonowany, idący w stronę weird fiction i ludzkiej psychiki.

Jeśli chcecie poznać te oblicza, przeczytajcie wszystko. Jeśli wiecie, że macie konkretne upodobania, na pewno znajdzie się tu tytuł dla Was.

Ukryty pokój Roberta Aickmana | Wydawnictwo IX

Literatura grozy i weird fiction z Wydawnictwa IX.

Robert Aickman i jego opowiadania były głównym tematem jednego z ostatnich wpisów na blogu. Sylwetkę autora i moją opinię o jego twórczości poznacie więc z recenzji zbioru Ukryty pokój.

A więc króciutko: duchy, zjawy, niecodzienne i wykraczające poza ludzki rozum sytuacje. Aickman to proza dla miłośników aury tajemnicy w literaturze grozy, powolnego budowania klimatu i zaglądania do głów samych bohaterów. Klasyka, która inspiruje wielu współczesnych autorów. Po raz pierwszy po polsku w pięknym wydaniu od Wydawnictwa IX.

Potępiona Bartłomieja Fitasa | Wydawnictwo Dom Horroru

Bartłomiej Fitas i jego "Potepiona". Wydawnictwo Dom Horroru.

Cytując klasyka: A teraz coś z zupełnie innej beczki! Potępiona to debiut powieściowy (nie jedyny w tym zestawieniu) autorstwa Bartłomieja Fitasa. Książkę wydał Dom Horroru i tam możecie ją zamówić.

Nie przemawia do Ciebie klasyka? Lubisz, kiedy po prostu się dzieje? Potępiona jest właśnie takim mało subtelnym horrorem. Mało subtelnym, ale jakże satysfakcjonującym! Mamy tu sierociniec, mamy sadystyczną siostrę zakonną, a także rozkwitający motyw zemsty. Jakby tego było mało, autor świetnie wplata w to wątek kryminalny, tworząc krwawą, szybką, wciągającą i jednocześnie lekkostrawną całość. Bardzo obiecujący debiut, o którym więcej w mojej recenzji.

Psychoza Roberta Blocha | Wydawnictwo Vesper

"Psychoza". Książka Roberta Blocha. Dreszczowiec na jesień.

Schodzimy na ziemię. Psychozę znasz zapewne z kultowej ekranizacji Alfreda Hitchcocka – filmu, który zmienił kino. Tytuł tak bardzo wgryzł się w popkulturę, że stanowił później inspirację dla wielu twórców, a głośna scena pod prysznicem wielokrotnie była parodiowana.

O sile Psychozy stanowił też oczywiście końcowy, kompletnie wykręcający mózgi twist. Czy więc jest sens sięgać po powieść Roberta Blocha, skoro historia jest znana dosyć powszechnie?

Pomijając już fakt, że miłośników grozy nie trzeba będzie specjalnie przekonywać do uzupełnienia biblioteczki o taki tytuł (zwłaszcza w pięknym wydaniu od Vesper), Hitchcock jako artysta wyrazisty ugryzł tę historię we własny sposób. Bloch nadał całości inne tempo, a nawet lepiej nakreślił postać samego Normana Batesa! Szerzej o Psychozie napiszę wkrótce – premiera książki zaplanowana już jest na październik.

Zacisze Tomasza Krzywika | Wydawnictwo Phantom Books

Tomasz Krzywik - młody autor literatury grozy.

Jedno z moich najciekawszych książkowych odkryć w tym roku i przy okazji całkiem pozytywne zaskoczenie. Tomasz Krzywik i jego debiutancka książka to krótka, ale bardzo intensywna w doznania wycieczka do miejsca rodem z koszmarów.

Znasz serię gier Silent Hill? Jeśli podobnie jak ja siwiałeś przy niej za młodu, to w Zaciszu poczujesz się jak w domu. Zaklasyfikowałem tę książkę niezobowiązująco jako mystery horror. Znajdziesz tu dziwne, niepokojące sytuacje, jeszcze dziwniejsze postacie, a wszystko to oblane zostało gęstą mgłą tajemnicy, w której trzeba będzie się jakoś odnaleźć.

Mało? Zapraszam do mojej recenzji, a następnie ma stronę Phantom Books.

Ćma Jakuba Bielawskiego | Wydawnictwo Vesper

Jakub Bielawski i jego "Ćma" - recenzja książki.

Obok Inkuba chyba najgłośniejsza pozycja ze środowiska w tym roku. Wydawnictwo Vesper przygarnęło pod swoje skrzydła Jakuba Bielawskiego po mocnym debiucie w postaci zbioru opowiadań Słupnik. Ćma to pierwsza powieść autora, ponownie ocierająca się o nurt weird fiction.

Co znajdziemy w Ćmie? Dwie kontrowersyjne bohaterki, fantastycznie oddany klimat dolnośląskiej prowincji i żyjące własnym życiem Góry Sowie. Góry kryjące w sobie siłę, na starcie z którą ludzki umysł nie jest przygotowany. Mocna i niejednoznaczna pozycja, wychodząca dosyć odważnie poza ramy horroru. Książka, która oprócz genialnych opisów i przytłaczającego klimatu, niesie swego rodzaju komentarz społeczny.

Pozycja nie dla każdego, ale poszukiwacze ciekawych form powinni po nią sięgnąć. Więcej o weird fiction i samej książce w moim wpisie.

Odludzie Krystiana Kłomnickiego | Wydawnictwo Dom Horroru

Książka na jesień. "Odludzie" Krystiana Kłomnickiego z Domu Horroru.

Odludzie jawiło mi się jako nieco bezczelna odpowiedź Domu Horroru na Zacisze. Jest to debiutancki horror, jest tu tajemnica i niepokojące wydarzenia, jest eksploracja dziwnej miejscowości (nawet nazwa się zgadza), no i sama okładka uderza w podobne tony.

Sięgnąłem jednak po książkę z niemałą ciekawością, bez uprzedzeń, no i broni się zdecydowanie jako osobny produkt. Straszy w nieco inny sposób, bardziej dosadny, a ponadto oferuje fajne, swojskie otoczenie w postaci realistycznie oddanej polskiej wsi. I ten niepokojący las, brr…

Debiut bez udziwnień, po prostu solidna robota. Wciągająca pozycja właściwie dla każdego miłośnika grozy. Szerszej recenzji spodziewajcie się wkrótce.

[edit: recenzja książki Odludzie jest już dostępna pod tym linkiem]

Opowieści okultne Heleny Bławatskiej | Wydawnictwo IX

Książka "Opowieści okultne". Helena Bławatska w Wydawnictwie IX.

Zacząłem od Wydawnictwa IX i na nim skończę. Zostawiłem na deser pozycję najbardziej w moim odczuciu nieoczywistą. Opowieści okultne to zbiór opowiadań (choć jest tu też opowieść w formie listu) autorstwa Heleny Bławatskiej. Stanowią swego rodzaju gratkę, gdyż kobieta nie zasłynęła do końca jako pisarka w sensie stricte, a przede wszystkim okultystka i medium spirytystyczne.

O co tu więc chodzi? Opowieści okultne to historie wypełnione mistycyzmem, okultyzmem i tajemniczymi praktykami. Znajdziecie w nich namiastkę nauk z całego świata, które autorka ubrała w przyswajalną formę opowiadań. Całość więc bawi i uczy, jak dobre przedszkole. Ponownie piękne wydanie i profesjonalny przekład. Absolutnie wyjątkowa pozycja dla odkrywców. Wkrótce szerszy wpis.

Jest z czego wybierać, prawda? Mam nadzieję, że są tu książki, które Was zaintrygowały. A o jakie pozycje tę listę należałoby uzupełnić? Które horrory w tym roku zrobiły na Was największe wrażenie?

One thought on “Jesień z HORROREM! 7 książek z dreszczykiem na deszczowe wieczory”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *