Najciekawsze premiery marca 2019

Seria trzech szybkich trochę mi ostatnio oklapła, bo i mam teraz pomysły na inne rzeczy, ale jakąś stałą serię jednak chciałbym tu mieć. Pomyślałem o zapowiedziach. Jeden szerszy wpis w miesiącu, gdzie staram się dla Was wyłuskać te najciekawsze z nadchodzących premier. Spróbujmy.

Podzieliłem to sobie na premiery kinowe, netfliksowe i książkowe. No bo też wszystkie te szufladki są otwierane na blogu, więc czemu nie? Przyjrzałem się tym świeżynkom oraz osobom, które za nie odpowiadają. Część z nich Was nie zaskoczy, bo osoby zainteresowane zacierają rączki od miesięcy, ale mam nadzieję, że znajdzie się kilka ciekawostek.

W każdym razie marzec roku 2019 zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Może mniej dla użytkowników Netflix, którzy będą chyba jednak woleli wybrać się do kina, żeby nie pozdychać z nudów.

 

Marzec 2019 – najciekawsze premiery kinowe

Córka trenera (marzec 2019)

W nadchodzącym miesiącu każdy powinien znaleźć w kinie coś dla siebie. Już 1 marca do kin wchodzi Córka trenera – obiecująca polska produkcja z Jackiem Braciakiem, która zebrała pozytywne opinie przedpremierowe. Wygląda na to, że rodzimi filmowcy podtrzymują dobrą passę. Tego samego dnia wchodzą głośne tytuły z USA: Śmierć nadejdzie dziś 2 (kontynuacja zaskakująco dobrego i pomysłowego slashera) i Witajcie w Marwen (Zemeckis + Carell; niestety chłodno przyjęta biografia). Z bardziej niszowego kina warto wymienić koreański thriller Wiedźma – tu za kamerą stanął scenarzysta genialnego Ujrzałem diabła.

8 marca to oczywiście mokry sen fanbojów kina komiksowego, czyli Captain Marvel. Film już zbiera pozytywne opinie, a ponadto świetnie radzi sobie w sprzedaży przedpremierowej. Biorąc pod uwagę, że mamy tu kobietę w roli głównej, a całość wywołuje pozytywny buzz, kto wie czy za rok produkcja nie powalczy o Oscary z jakimiś filmami o holokauście. What a time to be alive.

Od 15 marca będę sobie ostrzył zęby na Przemytnika. Za kamerą Clint Eastwood, przed kamerą Clint Eastwood, do tego ciekawy miks dramatu i kryminału. Niesamowity jest ten facet. Kino europejskie proponuje Wszyscy wiedzą (Bardem i Cruz znowu razem, a reżyseruje Asghar Farhadi), natomiast Pasikowski częstuje Kurierem, który obecnie wywołuje raczej mieszane uczucia. Zalewski ładny kawałek nagrał, o.

22 marca największe emocje wywoła zapewne Us Jordana Peela, reżysera fantastycznie przyjętego Uciekaj. Zwiastun wygląda fantastycznie, więc nie mam tutaj większych obaw. Ale uwaga, bo jest też polski akcent w postaci Ciemno, prawie noc. Na ekranie m.in. Cielecka, Dorociński i Buzek, za kamerą Borys Lankosz (Rewers, Ziarno prawdy), całość na podstawie kryminału Joanny Bator. Koszałka powinien zadbać o piękne kadry – znakomity polski operator.

Koniec miesiąca zdominowany zostanie przez produkcje europejskie, które niestety na ten moment niewiele mi mówią. Ciekawie zapowiada się brytyjski Biały kruk w reżyserii Ralpha Fiennesa – biografia słynnego tancerza. A, no i jest też nieszczęsny Dumbo spod ręki Tima Burtona, czyli początek tej serii remake’ów klasycznych animacji Disneya w wersjach live-action. Zieeew

Jest okazja, żeby przypomnieć moje obawy odnośnie nowego Króla Lwa.

 

Marzec 2019 – najciekawsze premiery na Netflix

Netflix swój marketing nadal rozkręca wokół The Umbrella Academy (odpadłem po pierwszym odcinku) i szczerze pisząc nie dziwię się. Nowy miesiąc nie wygląda tu za ciekawie. 1 marca wskakuje m.in. O chłopcu, który ujarzmił wiatr, czyli reżyserski debiut Chiwetela Ejiofora, który zapowiada się na proste, generyczne kino z szufladki wzruszające.

Nastolatków może zainteresować The Order – serial z elementami fantastyki, potworami i wątkiem sekciarskim. Taki mariaż może wypaść równie ciekawie, co niestrawnie, natomiast widać, że targetem są tu właśnie licealiści. Wskakuje 7 marca.

Premierą miesiąca na platformie wydaje się Potrójna granica. Za kamerą J.C. Chandor (Rok przemocy, udane All Is Lost), a przed nią grono świetnych aktorów: Ben Affleck, Charlie Hunnam, Pedro Pascal czy Oscar Isaac. Żołnierze będą okradać narkotykowego barona. Pomysł mi się podoba, zwiastun nieco mniej, ale teoretycznie to nie powinno się nie udać. Premiera 13 marca.

Wyróżniłbym jeszcze The Highwaymen, czyli kryminał o polowaniu na Bonnie i Clyde’a. Johnowi Lee Hancockowi (McImperium) udało się zebrać kilka solidnych nazwisk (Costner, Harrelson, Bates) i złapać temat, który intryguje. Zwiastun też posklejano bardzo ładnie i na tym etapie szykuje nam się dobre, szorstkie, męskie kino. Premiera 29 marca.

Dwie soczyste premiery na cały miesiąc? Wyczuwam brak napracowania.

 

Marzec 2019 – najciekawsze premiery książkowe

Co innego książki, bo tych jak zwykle będzie od cholery. Już 5 marca wydawnictwo Rebis wypuszcza w Polskę kolejną powieść Philipa K. Dicka. Słoneczna loteria to science-fiction zajmujące się kwestią losowości i jej znaczenia w kontekście całego świata. Nie jest to tytuł na miarę Czy androidy śnią o elektrycznych owcach albo Ubika, jednak zawsze jest to szansa na rozpoczęcie przygody z tym niezwykłym autorem. Nie trzeba go lubić, ale znać wypada.

13 marca wraca Andrzej Pilipiuk. Nie będzie to kontynuacja losów Jakuba Wędrowycza, a zbiór opowiadań Zły las, czyli coś z pogranicza fantastyki i dreszczowca. Do podobnych zbiorów podchodzę z dystansem, ale wiadomo – nazwisko robi swoje. Czekam.

Również 13 marca premierę będzie miał jeszcze jeden zbiór opowiadań, a mianowicie Harda Horda. Przed nami aż 12 opowiadań zahaczających o klimat grozy, tym razem spod rąk grupy rodzimych pisarek. Okładka zachęca i myślę, że pod tym względem SQN stanęło na wysokości zadania. Poza tym nie mam kompletnie pojęcia, czego się spodziewać. Myślę, że zapoluję. Z czystej ciekawości.

Harda Horda - premiera marzec 2019
Źródło: SQN Store

2 dni później, bo 15 marca, Fabryka Słów częstować będzie kontynuacją swojej serii rodzimego fantasy. Serce lodu to powieść Arkadego Saulskiego – młodego autora, który do tej pory próbował sił w science-fiction. Tym razem zabierze czytelników do świata magii, barbarzyńców, szamanów i nadprzyrodzonych istot, a wszystko to w śnieżnej otoczce. Biorąc pod uwagę, że ostatni Jaksa zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie, jestem bardzo ciekaw, czym jeszcze wydawnictwo nas zaskoczy.

Tam, gdzie ptak śpiewa najlepiej to powieść autobiograficzna pióra Alejandro Jodorowsky’ego, czyli człowieka-orkiestry z Chile. W ciągu 90 lat swojego życia (które na obecną chwilę jeszcze trwa) zdążył zaistnieć jako pisarz, reżyser i mistyk. Uchodzi też za mistrza surrealizmu. Książka ma nam opowiedzieć o losach rodziny pisarza, która wyemigrowała z Ukrainy na przełomie XIX i XX wieku. Szukajcie od 27 marca.

~~~~

Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Starałem wybrać się pozycje obiecujące, ciekawe i zróżnicowane, choć nie sposób było nie pominąć czegoś istotnego. Na co wy czekacie najbardziej? Może chodzi Wam po głowach jakiś mniej krzykliwy tytuł, który zapowiada się obiecująco? Koniecznie dajcie znać w sekcji komentarzy.

One thought on “KINO | NETFLIX | KSIĄŻKI – najciekawsze premiery marca 2019”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *