Krasnolód przyczłapał do mnie aż z Pucka i domaga się osobnego wpisu, którego nie sposób mu odmówić. Chyba najmocniejsze piwo, jakie miałem okazję pić (19 koni mechanicznych pod kapslem), ale to też powinno wiązać się z niebywałymi doznaniami organoleptycznymi. Tym ciekawszymi, że podkręconymi przez dojrzewanie w beczkach po whiskey Jack Daniel’s.

Piwa wymrażane to w tej chwili taka specjalizacja Browaru Spółdzielczego. Zaczynano ostrożnie (choć i tak ze świetnym efektem końcowym) i stopniowo, kroczek po kroczku, coraz bardziej zatężano kolejne piwa. Przy ostatniej odsłonie serii zaproszono do współpracy wrocławską Profesję i uwarzono podwójnego koźlaka, którego część wymrożono. Zawartość alkoholu podskoczyła o 10%, także zima na Pomorzu musi być sroga. Ekstraktu nie znamy, no ale dobija już pewnie do 40 stopni.

spółdzielczy_profesja_piwo_krasnolód_2a

Można rzec, że autorzy powolutku przecierają kolejne szlaki. Z poprzednimi odsłonami serii wiążę bardzo miłe wspomnienia, więc mam tu spore zaufanie. Jeśli jest się czego obawiać, to właśnie tej potężnej dawki alkoholu, która może wpłynąć niekorzystnie na smak, natomiast jeśli dano piwu wystarczająco dużo czasu, to należy spodziewać się petardy.

 

Krasnolód Jack Daniel’s BA – Browar Spółdzielczy i Browar Profesja

Barwa takiej mocnej herbaty, liźniętej gdzieś tam rubinem. Klarowność niemal stuprocentowa i brak piany, czego akurat trudno się czepiać.

Pachnie to BARDZO intensywnie, choć i tak jest to niedopowiedzeniem. Po prostu trudno mi na szybko przywołać piwo, która zapewniało mi równie wielkiego kopa samym aromatem… Może legendarna Buba Extreme? Jest słodko, melasowato, czuć takie ciągnące się toffi i coś na kształt babcinych powideł śliwkowych. Co ciekawe, na tym etapie nie czuć tego powalającego woltażu. Mocno zaznacza swoją obecność mokra decha, jak i wanilia. Miłośnicy piw barrel aged nie będą rozczarowani – istna uczta dla nozdrzy.

spółdzielczy_profesja_piwo_krasnolód_4a

Malutki łyczek rozsmarowuję sobie starannie po języku i podniebieniu i już wiem. Krasnolód miażdży.

Piwko jest oczywiście należycie tęgie, niemal syropowate. Widać to już było nawet po tym, jak leniwie rusza się w szkiełku. Bąbelków praktycznie tu nie ma, co przy tej wadze zupełnie nie przeszkadza. Tak więc odczucie w ustach zgadza się, ale nie to jest tu najlepsze.

Istna moc doznań i feeria smaków. Rodzynki, daktyle, suszone śliwki, jakieś krówki, łakocie… Fajna podstawa słodowa balansująca gdzieś między ciemnym pieczywem a czekoladą. Beczka? Jeszcze mocniejsza niż w aromacie, i to taka w najlepszej postaci. Wprowadza do tego bukietu bardzo wyraźną wanilię, kokos (ten wpada nawet w takie prażone wiórki) i nutkę dobrego destylatu. To wrażenie podkręca mocniej zaznaczający się tu alkohol, ale nie jest też ordynarny i szybko się ulatnia. Trudno byłoby to lepiej ułożyć, a przy tych małych łyczkach zupełnie nie przeszkadza.

Co tam na finiszu? O ile goryczka specjalnie się tu nie odznacza, to stopniowo smak zmierza w stronę takiej przyjemnej, nasączonej łychą klepki, a to temperuje słodycz i tym samym nadaje całości balansu. Jest melasa, trzyma się ten prażony kokos, pojawiają się taniny i orzechy włoskie w skórkach. Dłuuugi, intensywny posmak, jak najbardziej godny tego genialnego piwa.

 

Mokry sen piwnego geeka

Krasnolód nie tylko spełnia oczekiwania, a wręcz je przerasta. Zdecydowanie najlepsze piwo pite przeze mnie w ciągu ostatnich miesięcy i prawdopodobnie długo nic go nie pobije. Na tę chwilę nowa jakość w kategorii rodzimych wymrażanek, kolejny kroczek do przodu. Nie mam pojęcia ile to kosztuje, ale jest warte swojej ceny.

Wielkie słowa uznania dla obu browarów, bo to jest produkt, którym można się chwalić poza granicami kraju. Warto jeszcze wspomnieć o pięknej, haftowanej, mieniącej się etykiecie – nieodłącznym elemencie serii piw wymrażanych. Byłby to na pewno prezent w dobrym guście, jeśli chodzi to komuś po głowie.

spółdzielczy_profesja_piwo_krasnolód_5a

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *